اصول طراحی داخلی اداری؛ راندمان کار را بالا ببرید!

از همان ابتدا که وارد یک ساختمان اداری می ­شوید، از همان لابی و ورودی متوجه تفاوت­ های آن با ساختمان مسکونی خواهید شد. در آنجا ما دیدیم که کارگر کارخانه میرود بالای چهارپایههای مرتفعی و پلیمر ورودی را به زحمت میریزد در قیفی تا وارد اولین مرحله پیش از تولید شود». سعید برآبادی- روزنامهنگار: سال گذشته یک پروژه سههزار متری صنعتی در اشتهارد استان البرز، توانست داوران سختگیر یکی از مهمترین مسابقات معماری جهان را متقاعد کند و بهعنوان پروژه برگزیده جایزه طراحی آلمان معرفی شود؛ کارخانه شمیم پلیمر که در دفتر معماری داوود بروجنی طراحی و اجرا شده است. اگر میشد این نگاه را قاب کرد و کنار گزارش نشاند و نشان شما داد، نگارنده مسئولیتش را در برابر خوانندگان برآورده میکرد؛ این نگاه بهتر از هر نقد و گزارش و جایزه و توصیفی، نشان میدهد معماری کارخانه پلیمر شمیم که آتلیه بروجنی آن را طراحی و ساخته است، تا چه اندازه توانسته برای اصلیترین ساکنانش مناسب، محترم، امن و درعینحال زیبا به نظر بیاید.

این برای زمستانهای سرد و خشک و تابستانهای سوزان اشتهارد که به قول لرها «اَفتوُ دنداش تُندتَر» است، نعمتی است. به دلیل شباهت سبکهای طراحی داخلی مدرن با طراحی داخلی معاصر، تفاوت میان این دو را بهصورت مختصر شرح میدهیم. اما معمار برای حل این معادله، سراغ ضلع سوم ماجرا رفته است و دیگر خبری از مکندههای قوی و هزینه بالای تأمین انرژی آن و فاصلهاندازی میان مکان تولید و مکان مدیریت نیست. شاید به همین خاطر است که کارفرمای پروژه، آنها را به چاکراهای اثر تشبیه میکند: «بسته به جنس کاربری که به کارخانه میآید، امکان برداشتها و تفسیرهای مختلفی برای این ورودیها وجود دارد.

دکوراسیون داخلی مناسب می تواند احساس رضایت نسبی از فضای مورد نظر را افزایش داده و این موضوع می تواند برای مصرف کننده به عنوان یک خاطره خوب و یا حتی پیروزی تلقی شود. آن ها فضایی را برای مشتریان فراهم می کنند تا افکارشان را سازماند هی کنند، فرمها و اسناد را با هم دریافت کنند، و در زمانی که منتظر دیدن شما هستند، احساس کنند که شما کی هستید و سازمان شما چه می کند. این کار سبب ایجاد احساس آرامش و نشاط برای شما می شود. چگونه یک محیط اداری آرامش بخش و در عین حل شیک ایجاد کنیم؟ کارکرد اول این بازشوها، تأمین نور محیط است، خصوصا بخش تولیدی بنا که به دلیل آلودگی بالا، بهطور کامل محصور شده است.

  تحقیقات پلیس کانادا در مورد دخالت ادعایی چین در امور داخلی اُتاوا
پلان کلی اثر چنین چیزی است. در پلان باز، دیوارهها و پارتیشن اداری میان کارکنان حذف شده و کلیه افراد درون یک محیط بزرگ در کنار یکدیگر به فعالیت میپردازند. بخصوص در یک دفتر اداری، نور طبیعی می تواند انرژی بیشتری به کارکنان آن محیط ببخشد. نور طبیعی برای داشتن آرامش و حس بهتر بسیار موثر است. این سبک بسیار دور از تجمل گرایی است. در طراحی دکوراسیون داخلی باید دقت کرد که فضاها با یک سبک باشد، و همچنین طراحی فضاها از دیگر قسمت های خانه به دور نباشد و با طراحی دکوراسیون کلی خانه همخوانی داشته باشد٬ بطوری که اگر طراحی دکوراسیون خانه کلاسیک بود٬ تمام طراحی ها در بخش های مختلف به همین سبک پیش برود. دسته دوم تناسب محیط کار بر اساس اتاق های مختلف است. همچنین در طراحی پلان ساختمان اداری بهتر است واحدهای مختلف طوری چیده شوند که همگی به یک اندازه از نور طبیعی بهره ببرند. تاثیر مستقیمی دارد. اگر قصد دارید تغییراتی در دکوراسیون دفتر کار خود ایجاد کنید و یا جهت شروع کار نیاز به طراحی دارید؛ بهتر است ابتدا با یک طراح مشورت کنید. بنابراین، در همان ابتدا هم برنامهریزان مساحتی حدود دوهزارو800 متر مربع را برای احداث واحدهای شهرک در نظر گرفتهاند.

در طراحی دفاتر کار باید به نیاز کارمندان توجه ویژهای داشت و از به روزترین وسایل در این محیطها استفاده کرد. چیدمان وسایل و رنگ آن ها در زمینه شغلی، متناسب با روانشناسی مخاطبین آن شغل انجام می گردد. او میگوید که دو راه رایج برای ساخت یک کارخانه که پیشرو داشته اما انتخاب نکرده اینهاست؛ یا خرید یک سوله دست دوم و انتقال و نصب آن یا خرید یک سوله معمولی. یک خمیر مکعب مستطیلشکل بگذارید جلوی رویتان و سعی کنید آن ضلعی که در دورترین نقطه به شما قرار دارد را با دو دست بگیرید و آرام از هم باز کنید. رد فرورفتگی انگشتها در آن تکه خمیر را تجسم کنید، اینها همان راهروهای کارخانه هستند که همگی از آکس ورودی به شکل تصادفی سرچشمه میگیرند و در فضای خالیشده میان دو ساختمان حرکت میکنند. آکس کارخانه، محل بازکردن آن خمیر است و محل تقاطع عموم دسترسیهای بنا.

یکی از تجربه های شرکت طرح پرداز پایا: اجرای دکوراسیون داخلی علی بابا در پروژه بازسازی فضای اداری علی بابا، تبدیل ۸۰۰ متر مربع بنای تخریب شده برای رسیدن به طراحی دکوراسیون داخلی ایده آل، زیبا، خاص و در عین حال صمیمی و دارای هویت که بتواند تداعی کننده محیطی قابل اعتماد، عملیاتی و سرزنده باشد در دستور کار قرار داشت. در طراحی دکوراسیون داخلی خانه هایی که دارای فضاهای کوچک هستند٬ یکی از راه حل ها می تواند استفاده از آینهها باشد با این کار می توان نمای داخلی خانه را بزرگ تر و دلباز تر به نمایش گذاشت. فضای مدرن اداری، فضای سادهتر و دارای اکسسوریهای مفهومیتری نسبت به استفاده از آثار هنری معروف در سبک کلاسیک است.

  کره شمالی آزمایشی برای توسعه یک ماهواره جاسوسی انجام داد

برای نمونه در طراحی پروژه پرستیژ توسط گروه طراحی و معماری شیپ، میز منشی اولین و مهمترین فضایی است که باید به بهترین نحو طراحی می شد چرا که کارمندان و مراجعه کنندگان چه برای کار هر روزه و چه برای یک بار نیاز، بی شک با این مکان برخورد خواهند داشت و این اولین برخورد باعث شکل گیری ذهنیت کلی بیننده نسبت به نوع، اهمیت و کاربری این فضا است. الزامات کار در آن محیط با آن همه موانع و چالش، بهجای ایجاد تأخیر در ساخت، خلاقیتهای فراوانی را به همراه داشت، حضور کارگران در فرایند ساخت بعضی از بخشها یک طرف و در طرف دیگر، افزایش تطبیقی فضا و کاربری آن با درنظرگرفتن الزامات یک محیط صنعتی. استفاده از الگوهای خطی و هندسی این امکان را به وجود می آورد، تا در فضاهایی که کوچک هستند ساختاری را در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد کند که طول و عرض را بیشتر از حالت عادی به بیننده نشان دهد. مبلمان اداری به صورت روزانه استفاده می شود و بعد از مدتی شروع به ساییدگی و خراب شدن می کند. مبلمان اداری در دو سبک طراحی اداری کلاسیک و طراحی اداری مدرن وجود دارد. گیاهان در هر سبک از طراحی داخلی اداری نقش مثبت و پررنگی دارند.

شرکت ما به عنوان یکی از معتبرترین شرکتها در زمینهی طراحی داخلی اداری به دلیل رعایت اصول و ضوابطی خاص در هنگام اجرا و پیادهسازی منسجم پروژهها موفّق شده است تا همواره قراردادهای خود را قبل از موعد مقرّر به اتمام برساند و این ویژگی یکی از دلایل اصلی بالا بودن شهرت و اعتبار ما در میان مشتریان شرکت طراحی دکوراسیون داخلی اداری محسوب میشود. کارخانه متعلق به شرکتی دانشبنیان است و عمر 15سالهاش هم گواه موجسوار نبودنش. قطعا قرار دادن تنها چند قفسه بزرگ و کلی برای استفاده چند اتاق به بهانه کم بودن فضا انتخاب مناسبی نمی باشد. بروجنی توضیح میدهد که در هنگام طراحی پروژه چند چالش مهم داشته که مهمترین آنها، نوع کاربری و ویژگی مصرفکنندگان فضا بوده است. مشخصههای این سبک شامل استفاده گسترده از رنگ سفید و در عین حال، فراهم آوردن محیطی گرم و زیبا است.

  سقوط جنگنده اف-۱۶ آمریکایی در کره جنوبی

برای این منظور نیز پارتیشن های مختلفی به کار می آیند که آسان از جهت نصب خواهند بود و قیمت های مقرون به صرفه ای نیز خواهند داشت. همچنین میزان هزینه طراحی داخلی به عوامل مختلفی مثل نوع سبک طراحی، متراژ فضا و نوع ملک (اداری، تجاری، مسکونی، مطب و …) بستگی دارد که حتما باید به آن توجه شود. نوارهای عمودی که نه تنها اتاق جلسات رو از هم جدا کرده اند بلکه وجود آینه در اونها خودش باعث بزرگتر کردن فضا شده. نمیتوان فضای ایجادشده بین این دو بخش از بنا را صرفا یک فضای میانی دانست، نه! قرار دادن چند گلدان بزرگ و زیبا نیز در فضای دفتر اداری، میتواند جلوهای خاص به محیط کاری شما بدهد. دفتر خود را با آثار هنری پر جنب و جوش پر کنید تا به فضایتان انرژی ببخشید و به شما انگیزه بدهد.

در تقاطع ورودی که یک راهش به اتاق انتظار میرفت، اصلیترین دسترسی طبقه همکف کارخانه در دست چپ قرار گرفته است. همین تعامل بهظاهر ساده برای حفظ تمیزی و سفیدی رنگهای جداره بنا، احساس تعلق خاطر بهرهبرداران را بیشتر و بیشتر کرده تا جایی که کارفرما، به دنبال این است که در روزهای تعطیلی شیفتهای کاری، از فضای کارخانه برای اوقات فراغت خانواده کارگران بهره ببرد. به همین دلیل، استفاده از فلاور باکس ها و گیاهانی متناسب با محیط کاری، قطعا میتواند با ایجاد فضایی زیبا، تاثیر ویژه ای را در حس و حال کارمندان بگذارد. برای طراحی داخلی فضای اداری باید نور بیرون به داخل هدایت گردد.همچنین تهویه مناسب از طریق بازشوها یکی از عواملی است که منجر به ایجاد حس بهتر در فرد میگردد.برای فضای اداری، محدودیت هایی که برای فضای مسکونی قائل می شویم وجود ندارد.پس می توان از تعداد بیشتری جداره های شیشه ای و بازشو استفاده نمود.